Çocuklar, İletişim ve Sosyal Medya

Herkese merhaba,

Seçim, iş, okul derken uzun bir süre sizlerden uzak kaldım. Bu zaman içinde seçimlerden, ekonomik şartlardan bunalanlara iyi geleceğini hissettiğim bu yazıyı kaleme aldım.

Her geçen gün çevremizde birçok olumsuz olaylarla karşılaşıyoruz. Bunlardan biri de özellikle çocukların sosyal medya platformlarında karşılaştığı problemler. Bu problemlerin çözümünde anne-babalara, eğitimcilere büyük görevler düşmektedir.

Bu yazımda sizlere sosyal medyanın dününü, bugününü ve geleceğini örneklerle anlatmaya çalışan iki kitaptan bahsetmek istiyorum. Bunlardan biri “Geleneksel Medyada Çocuk ve İletişim” diğeri ise “Yeni Medyada Çocuk ve İletişim”. Her iki kitabın editörlüğünü yapan Ali Murat Kırık hocama ve yazılarıyla katkıda bulunan değerli akademisyenlere teşekkür ederim.

Yazılarıyla her hafta bizleri aydınlatan Ali Murak Kırık hocam titiz ve özverili bir çalışmayla çok güzel iki eser ortaya çıkarmış. Bitmeyen enerjisiyle çocuklara yeni İletişim ve sosyal medyayla seminerler, eğitim veren bir yandan da kitaplar yazan Ali Murat Kırık hocamın bu enerjisi gençlere taş çıkartıyor.

Baharın gelmesi, kışın bitmesiyle insanların üzerindeki sis perdesi yavaş yavaş kalkıyor. Bu sis perdesinin kalkmasıyla birlikte gençlerin, çocukların sosyal medya kullanımları daha da artıyor.

Gençlerin ve çocukların sosyal medya kullanımlarının artmasıyla birlikte büyük oyuncuların ( Facebook, Twitter ve İnstagram vb..) bu alandaki uygulama geliştirmeleri ve piyasaya yeni oyuncak sürmeleri artış gösterdi. Sosyal medyanın hayatımıza girmesi çok eski değil ancak bu firmaların insanoğlunun narsist duygularını pohpohlaması bu girişi hızlandırdı.

Bugün sosyal medya yarın başka platformlar zihinlerimizi meşgul edecek. Radyo ve tv hala güncelliğini korusa da yapılan araştırmalar radyo ve tvnin yerini yavaş yavaş bu platformlara bıraktığı yönünde.

Sosyal medya, çocuklar ve iletişim başlıkları altında konuların işlendiği Ali Murat Kırık’ın editörlüğünde hazırlanan kitaplara Çizgi Yayınları‘ndan ulaşılabilir.

İyi okumalar

Azmi KELEŞOĞLU

Üsküdar

24 Nisan 2019

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir