İçimizi Isıtan Kitaplar

Herkese merhaba

Uzunca bir aradan sonra yeni blog yazımla karşınızdayım.

Teknolojinin çok hızlı ilerlemesi, kitapların e-kitap formunda yayınlanmaya başlaması yeni nesile cazip görünse de basılı kitaplar hala önemini koruyor.

Bu soğuk kış günlerinde benim de severek okuduğum, hayatın içinden, insanın önemine değinen, insanı yani bizleri anlatan değerli kitapları derlemeye çalıştım. Kitaplarla ilgili düşüncelerinizi, eleştirilerinizi iletişim bölümünden bana iletebilirsiniz.

İlk kitap birçok defa bıkmadan usanmadan okuduğum, dünyaca ünlü bir klasik olan Ernest Hamingway’in Yaşlı Adam ve Deniz’i. Bu kitabı okuduğumda ortaokul üçte idim. O zaman beni çok etkilemişti. Yıllar sonra tekrar tekrar okuduğumda da aynı duyguları aynı heyecanı hissettim.  Çocuklarınıza, gençlere kitap tavsiye ederken okunacak kitaplar içinde Yaşlı Adam ve Deniz’i şiddetle öneririm.


Yaşlı Adam ve Deniz ( İhtiyar Balıkçı )
Ernest Hemingway
Bilgi Yayınevi

İkinci sırada yer alan kitap bizden bir yazar, Fırat Demirel tarafından kaleme alınan Kronik Kitap’tan çıkan “Türkiye’nin İlk İnternet Girişimleri” alt başlığı altında yayınlanan “Geleceği Görenler”. Türkiye’de internetin yavaş yavaş yeşerdiği dönemlerde bir avuç girişimcinin hikayesini bir kitapta toplamış Demirel. İyi de yapmış Fırat Demirel. Derli toplu bir çalışma olmuş. Mynet’ten Ekşisözlüğe, İtiraf.com dan Webrazzi’ye kadar birçok internet projesi ilk ağızlardan yazıya dökülmüş. Bazı projeler kapanmış olsa da Türkiye’de internet gelişimini anlamak açısından değerli bir kitap ortaya çıkmış. Özverili çalışması için öncelikli Fırat Demirel’e, yayını ulaştırmada Kronik Kitap’a teşekkür ederim.


Geleceği Görenler ( Türkiye’nin İlk İnternet Girişimleri)
Fırat Demirel
Kronik Kitap

Üçüncü sırada yer alan kitap ise birçok servisini doğrudan yada dolaylı yoldan kullandığımız, hayatımızı, iş yapışlarımızı şekillendiren şirketlerin ( Apple, Google, Microsoft vb..) aralarındaki mücadeleyi anlatan kitap. Charles Arthur tarafından kaleme alınan ülkemizde de Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan “Dijital Savaşlar”, kullandığımız sistemleri daha yakından tanımak için okunması gereken kitaplar arasında kendine yer buluyor.


Dijital Savaşlar ( Apple, Google, Microsoft ve İnternet Savaşı )
Charles Arthur
İş Bankası Kültür Yayınları

Dördüncü kitap hepimizin az çok şikayet ettiği, teknolojinin yarar ve zararlarından söz ettiği bir dönemde ufkumuzu açacak, bu konuda bizlere yol gösterecek bir kitap “Teknolojiye Karşı İnsanlık “. Gerd Leonhard tarafından yazılan kitap insan ve makine, yapay zeka arasındaki çatışmaları gözler önüne seriyor. Yapay Zeka İnsanlığı nasıl etkileyecek? İnsanoğlu Yapay Zeka karşısında nasıl bir tutum sergileyecek? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun cevabını bu kitapta bulacaksınız. Siyah Kitap tarafından yayınlanan “Teknolojiye Karşı İnsanlık”, bu konulardaki meraklı okuyucularını bekliyor.


Teknolojiye Karşı İnsanlık ( İnsan ile Makinenin Yaklaşan Çatışması )
Gerd Leonhard
Siyah Kitap

Beşinci kitap kütüphanemde özel bir yeri olan, uzun zaman önce basılı baskısı olmayan ancak kısa bir süre önce Thales yayınları arasında çıkan Michael H.Hart tarafından kaleme alınan “Dünyaya Yön Veren En Etkin 100”.  Tarafsız bir bakış açısıyla Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( S.A.V ) den Konfüçyüs’a, Platon’dan Napoleon Bonaparte kadar 100 kişi hakkında derin araştırmalara yer vermiş. Hart’ın bu kitabı sizin de kütüphanenizde hak ettiği yeri bulacaktır.


Dünyaya Yön Veren En Etkin 100
Michael H.Hart
Thales Yayınevi

Altıncı ve son kitap önerim ise Stefan Zweig’ten.
Her kitabı benim için ayrı bir değere sahip olan Stefan Zweig’in “Lyon’da Düğün” adlı kitabını da severek okuyacağınızı düşünüyorum.


Lyon’da Düğün
Stefan Zweig
İş Bankası Kültür Yayınları

Sağlıklı ve mutlu kalın

İyi okumalar

Azmi KELEŞOĞLU
17 Aralık 2018
Üsküdar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir