Kitapların Geleceği ve Fuarlar

Herkese merhaba,

İnsanlık tarihi kadar eski olan kitaplar günümüze kadar birçok defa yasaklansa, yakılsa yok edilse de kitap her zaman varlığını korumuştur.

Birçok dönemde aykırı düşünceleri yazıya döken yazarlar kitaplarıyla hapishanelerde ömür çürütmüş, kimileri ise devlet nişanlarına layık görülmüşlerdir. Kitaplar bazılarına ışık göstermiş bazılarının ise hayatlarını karartmıştır.

Birçok gazete yada dergide kimi yazarlar tarafından dile getirilen hangi kitabı okumalı yada hangi kitaptan okumaya başlamalı gibi klasik önerilerde bulunmayacağız sizin için. Yazı sonunda bir okuma listesi paylaşacağım sizinle ancak iddialı bir liste değil bu.

Kitaplar günümüze kadar birçok evrelerden geçmiş olsa da basılı kitaplar hala kitapseverler tarafından okunmakta ve tercih edilmektedir. Basılı kitapların karşısında çok güçlü olmasa da dişli bir rakip var: E-kitaplar ( Elektronik Kitaplar ). Birçok kitap kurdu tarafından önyargılı karşılansa da e-kitaplar günden güne önemini artırmaktadır. Kitapseverler tarafından kitabın kokusunu alamadıklarını, kitap sayfalarının sesini duyamadıkları gibi bahane öne sürseler de e-kitap teknolojisindeki gelişmeler bu açıkları da kapatacak gibi gözüküyor.

Günümüz dünyasında yazıdan çok görselliğin ön plana çıktığı kitap dünyasına videolu ve sesli kitaplar da katılmaya başladı. Okumayı çok sevmeyen çocuklar bu sesli ve videolu kitaplara daha çok ilgi gösteriyor.

**********

Kitapların en çok kendini rahat hissettiği yerler fuarlardır, kitap fuarlarıdır. Yazarı ve kitabı okuyucusuyla buluşturan kitap fuarları hem okur hem de yazar için muhteşem ortamlardır. Sevdiği yazarı yakından tanıma fırsatı bulan okuyucu, heyecanına fuarlarla kavuşur; yazarlar ise yazmış olduğu kitapların ilgi görmesine bu fuarlarda şahit olur.

Bu sene 7. düzenlenen Sancaktepe Kitap Fuarı yüzü aşkın yayınevinin katılımıyla 21-30 Eylül 2018 de Sancaktepe Belediyesi’nin yanındaki meydan parkta yapılacak. Kitaba, gençlere verdiği destek ve yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren İstanbul’un en genç belediyelerinden biri olan Sancaktepe Belediyesi ve Belediye Başkanı İsmail ERDEM  her platformda gençlere destek verdiklerinin ve vermeye devam edeceklerinin altını çiziyor.

Özellikle kamunun ve de belediyelerin kitap ve yazarlara önem vermesi dikkate değer. Bu alanda Sancaktepe Belediyesi diğer belediyelerden bir adım daha önde yaptığı projelerle ilgi görmektedir.

Kitap fuarları benim de sıkça ziyaret ettiğim fuarlardan. Siz de 21-30 Eylül tarihleri arasında 7. Sancaktepe Kitap Fuar’ını ziyaret edebilir, sevdiğiniz yazarlarla tanışabilir, kitaplarını imzalatabilir, söyleşilere katılabilirsiniz.

Yazımın başında da ifade ettiğim gibi sizinle bir kitap okuma listesi paylaşmak istiyorum.

İşte liste:

1- 21.Yüzyıl İçin 21 Ders/Yuval Noah Harari/Kolektif Kitap
2-Dijital Dünyada Çocuk Büyütmek/Kristy Goodwin/Aganta Kitap
3-Dünyaya Yön Veren En Etkin 100/Michael H.Hart/Thales Yayıncılık
4-Subliminal A.Ş/Dr.Ferdi Bişkin/ Elma Yayınevi
5-Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları-4/Kafes/John Perkins/April Yayıncılık
6-Otuz Milyon Kelime-Çocuğunuzun Beynini Geliştirin/Dr.Dana Suskind/Buzdağı Yayınevi
7-Karşı Konulmaz/Adam Alter/Paloma Yayınevi
8-Yeraltından Notlar/Dostoyevski/İş Bankası Yayınları
9-Kuyucaklı Yusuf/Sabahattin Ali/Yapı Kredi Yayınları
10-Dikkat Vücudunuz Konuşuyor/Ahmet Şerif İzgören/Elma Yayınevi

İyi okumalar

Azmi KELEŞOĞLU
17 Eylül 2018
Üsküdar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir