MARUF19’un ardından..

Herkese merhaba, 

Sizlere bu blog yazımda bir forumdan söz etmek istiyorum. Bu yıl ilki düzenlenen iki senede bir defa yapılması planlanan, Marmara Belediyeler Birliği ( MBB ) tarafından organize edilen  Marmara Urban Forum ( MARUF19-Marmara Uluslararası Kent Forumu ) 1-3 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı.

#MARUF19

“Çözüm Üreten Kentler” mottosuyla düzenlenen MARUF19, 7 salonda beşbinin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı. Gönüllü öğrenciler, Marmara Belediyeler Birliği personeliyle harika bir etkinliğe imza atan MARUF gelecekte bu alanda yapılacak forumlar için de umut verdi.

Oturumlardan bir görüntü

Tema oturumları, özel oturumları, workshopları, yuvarlak masa toplantıları, akademik sunumlar, yarışmalar, fotoğraf sergileri ve film gösterimiyle renkli bir cümbüşü andıran MARUF19 katılımcılara güzel anlar yaşattı.

Çevre ve İklim Değişikliği, şehir teknolojileri ve inovasyon, ulaşım ve hareketlilik, kentsel altyapı, konut ve yapılı çevre, göç, kent ağları, yerel kalkınma, sosyal kapsayıcılık, dayanıklılık, kamusal mekan ve yönetişim temalarının işlendiği oturumlarla oturum sayısı  elli bire çıktı.

Oturumlarda konuşan akademisyen, doktor, yönetici, başkanlara klasik basılı katılım sertifikası yerine dijital sertifika verilmesi forumun bir diğer ilgi çekici özelliklerindendi. Özellikle MARUF19 aplikasyonu kullanan kayıtlı üyelere dijital katılım sertifikası verilseydi daha iyi olurdu ama bu da başka bir foruma inşallah deyip forumun ayrıntılarına geçelim.

Açılış konuşmalarını Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M.Cemil Arslan’ın yaptığı MARUF19’da kadın belediye başkanlarının oturumu izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. MARUF19’un 2.gününde Emirgan 2 salonda “Cam tavanı kırmak: Yerel yönetimlerde kadın temsili” adlı oturuma katılan İstanbul’un en genç belediyelerinden biri olan Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma DÖĞÜCÜ “ siyasi arenada biz kadınlar olarak erkek bir çalışıyorsa biz beş çalışmalı, vatandaşlarımıza, insanımıza dokunabilmemiz için daha çok çaba sarfetmeliyiz ” diye konuştu. “Kadın olmanın zorluklarını yaşadığı, kadından da belediye başkanı olur mu söylemlerini çok duyduğunu ancak çok çalışarak bu olumsuzlukları tek tek bertaraf ettiğini söyleyen Avukat Şeyma Döğücü “ özellikle gençlerimize, genç insanlarımıza çok değer verdiklerini, birçok projeyle onları desteklediklerini ifade etti. Bu projelerden biri olan yazılı ve görsel basında da büyük ses getiren “Başkan Sensin” projesi.  15 i lise 15 i üniversite öğrencisi toplam 30 kişi belediyede hangi işlerin yapıldığını, ne gibi hizmetlerin üretildiğini bizzat Başkan, Başkan yardımcıları ve müdürlerin yanında görerek öğrendiler. 

Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü
Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma Dögücü konuşmalarını yaparken

Sancaktepe Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Başakşehir Belediyesi,Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Büyükçekmece Belediyesi, Esenler Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Edirne Belediyesi de stand açarak katıldığı MARUF19’da ziyaretçiler bu belediyelerin ürettikleri hizmetleri yakından görme fırsatı buldular.

Standlardan Görüntüler

Sancaktepe Belediyesi Standı
Sancaktepe Belediyesi Standı
Sancaktepe Belediye Standımızda Ziyaretçilerimizi Misafir Ettik
Sancaktepe Belediye Başkanı Avukat Şeyma Döğücü’yle Toplu Fotoğraf
Başakşehir Belediyesi Standı
Bağcılar Belediyesi Standı

Büyükçekmece Belediyesi Standı
Esenler Belediyesi Standı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Standı

Zeytinburnu Belediyesi Standı
Türksat Standı
Messe München Standı

MARUF19’un benim çok beğendiğim bir özelliğini belirtmeden geçemiyeceğim. Artık dijital bir dünyadayız. Herkes karınca kararınca mobil aplikasyon yapıyor. Ama faydalı ama faydasız. Bu tür organizasyonlarda da mobil aplikasyonlar ya pek çalışmaz ya da sık sık hata verir. Ancak MARUF19’un mobil aplikasyonu hariç. Hem android hem ios versiyonlarıyla katılımcılara güzel bir deneyim yaşatan bu mobil uygulama 3 gün boyunca hatasız, eksiksiz çalıştı. Buradan bu aplikasyonu geliştiren ekibe teşekkür etmek istiyorum. Aplikasyon üzerinden oturumlarda katılan konuşmacılara soru sorulması, oturumlar hakkında detaylı bilgilere ulaşılması, her oturumda fotoğraf ve video paylaşılması, diğer katılımcılara mesaj gönderilmesi aplikasyonun öne çıkan dikkat çekici özelliklerdendi. Siz de bu mobil aplikasyonu deneyimlemek isterseniz aşağıdaki linklerden mobil cihazlarınıza indirip kurabilirsiniz.

Play Store Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brandwolf.maruf&gl=TR

Apple Store Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brandwolf.maruf&gl=TR

MARUF
👏
👏

Birbirinden ilginç oturumlarıyla MARUF19 sona erdi. Akıllarda ve damak da ise Barış İçin Müzik Vakfı gençlerinin muhteşem performanslarıyla bu minik konser kaldı:  

https://www.youtube.com/watch?v=UCapsIw4L5E

Bu forumda emeği geçen başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın’a, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Cemil Arslan’a, Marmara Belediyeler Birliği personeline, gönüllü arkadaşlara ve organizasyonda emeği geçen herkese tek tek teşekkür ederim.

MARUF19’u hazırlayan gönüllüler ve Marmara Belediyeler Birliği Personeli-Kapanış Töreninden

Darısı nice MARUF’lara..

Sağlıcakla kalın

Azmi KELEŞOĞLU 

Üsküdar 

04 Ekim 2019 

Cuma

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir