Pardus Windows’a Karşı

Herkese merhaba,
Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkemiz TÜRKİYE’ye uyguladığı ekonomik yaptırımlardan sonra özellikle yazılım dünyası derin derin yerli yazılım üzerine kafa yormaya başladı.
Aslında uzun yıllardır yerli ve milli bir işletim sistemimiz var: Pardus
Nedir Pardus? İhtiyaçlarımıza cevap verebilir mi? Windows’a alternatif olabilir mi? Ya da Pardus abiyane tabirle Windows’un yerini tutabilir mi? Yazılım dünyası bu sorulara cevap arıyor. Pardus bir Windows olabilir mi?
Pardus Debian tabanlı Tübitak tarafından geliştirilmiş Linux çekirdeğine dayalı açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Sancaktepe Belediyesi’nin de aralarında olduğu 9 Anadolu yakası ilçe belediyesi de 2017 yılının 2 şubatında Pardus’a geçiş için protokol imzalamıştı. Yani sadece özel sektör değil kamu da Pardus’u kullanmak için işlemlerini hızlandırmaktadır. Özellikle belediyeler içinde  Hüseyin Güç yönetimindeki Eyüp Sultan Belediyesi ve Pendik Belediyesi Pardus’u kullanan ilk belediyeler olarak göze çarpmaktadır.
Özel sektörde Türkiye’nin en büyük aile şirketlerinden biri olan Albayrak Grubu da en kısa zamanda Pardus’a geçeceğini açıkladı.
Pardus işletim sistemi hem özel sektör hem de kamu için büyük bir tasarruf da sağlayacak. Bu konuda çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor.
İnsanın alışkanlıklardan kurtulması yada alışkanlıklarını değiştirmesi zordur. Bu zorluk IT sektöründe de geçerlidir. Yıllar boyunca Windows işletim sistemi kullanan biri olarak bu zorluğu gayet iyi anlıyorum. Ama yerli yazılımların önünü açmak için bu zorlukları aşmamız gerekiyor. Bazen çevremden “ yerli yazılım olmaz, bilginin millisi olmaz “ diyenlere rastlıyorum. Belki bilginin yerlisi olmaz, bilgi universaldır ancak işletim sisteminin yerlisi olması taraftarıyım. Bu konuda yapılan çalışmaları takip ediyor, TÜBİTAK’ın çalışmalarını takdirle karşılıyorum.
Sistem yöneticileri Pardus işletim sistemi üzerinde 3. parti programların çalışıp çalışmayacağı konusunda biraz endişeliler. Endişeliler çünkü Windows’ta çalışan programların bazıları maalesef Pardus işletim sistemiyle uyumlu değil. Tabii bu programların alternatifleri yok değil. Bunlardan biri Windows’ta çalışan Microsoft Office’in yerine Pardus’ta çalışan LibreOffice gibi.
Dünya değişiyor, insanlar değişiyor, ülkeler değişiyor. Artık bizim de ülke olarak yeni bir değişimin, gelişimin içinde olmamız gerekiyor. Bu alanlardan biri de yerli ve milli yazılımları kendimizin geliştirmesi, üretmesi. Herkese düşen görevler var. Herkes elini taşın altına koyması lazım. Türkiye olarak, ülke olarak bu güce sahibiz. Bunu başarabiliriz. Yeter ki üretmekten, çalışmaktan vazgeçmeyelim.
Yerli ve milli işletim sistemi Pardus’u destekliyor, ülkemizin bu işletim sistemiyle daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.
Sevdiklerinizle birlikte iyi zaman geçirmeniz dileğiyle
Mutlu pazarlar
26 Ağustos 2018
Üsküdar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir